Uložit na nákupní seznam
Vytvořit nový nákupní seznam

Jak prát bavlnu, aby neztratila svůj atraktivní vzhled? Blog AGBO

2023-04-06
Jak prát bavlnu, aby neztratila svůj atraktivní vzhled? Blog AGBO

Nezpochybnitelně největší popularitou mezi tkaninami se těší bavlna. Často sáháme po oděvech, ložním prádle nebo domácím textilu vyrobeném z ní. Proč? Přírodní materiál nás obklopuje měkkostí, skvěle absorbuje vlhkost a zajišťuje kůži přístup k vzduchu. Mezi její výhody patří také trvanlivost a atraktivní vzhled. Jak prát bavlnu, aby nám vydržela déle? Seznamte se se zásadami péče o bavlněné tkaniny a dodržujte je v praxi.

Jak ručně prát bavlnu?

Jste zastáncem ručního praní? Nic nebrání tomu, abyste se tímto způsobem zbavili nečistot z bavlněné látky. Před tím však, než začnete jednat, se seznámte s informacemi uvedenými na etiketě výrobku. Najdete tam cenné tipy od výrobce týkající se nejen praní, ale také sušení a žehlení bavlněného výrobku. Připravte si také mírný prostředek na praní. Věnujte pozornost jeho složení zejména tehdy, když perte ložní prádlo nebo oblečení malého dítěte. Při ručním praní bavlny je vhodné také použít prostředek na změkčení tkanin, který udělá tkaninu ještě měkčí a útulnější. Pomocí kvalitního pracího prostředku by mělo být odstranění skvrn z oděvů či ložního prádla snadné. Bavlna patří mezi odolné materiály, které neztrácí svůj atraktivní vzhled již po prvním praní. Pokud však máte zvyk pevně vyždímat vyprané oblečení, abyste z něj odstranili vodu, buďte opatrní. Můžete tak deformovat bavlněnou tkaninu a způsobit, že oděv ztratí svůj původní tvar.

Jak prát bavlnu v pračce?

Pro obnovení čistoty bavlněného materiálu můžete také využít pračku. Tento způsob vám umožní ušetřit spoustu času a energie. Nemusíte se přitom obávat poškození bavlny. Praní v pračce by jí nemělo ublížit za předpokladu, že dodržíte několik pravidel. Za prvé, nikdy nezapomínejte na třídění prádla podle barev. Pokud vyperete bílé věci s barevnými, ztratí svůj sněhobílý odstín, šedivějí nebo žloutnou. Aby barva látky zůstala intenzivní po delší dobu, perte bavlněné oblečení naruby. Pomohou vám také speciální prací prostředky a aviváže, které udržují barvivo. Po dokončení praní bavlny v pračce vyjměte vlhké oblečení a roztáhněte ho, aby se předešlo jeho smrštění. Vyhněte se příliš silnému odstřeďování bavlněných tkanin. Mohou tak vzniknout těžko odstranitelné záhyby a žehlení vám pak bude trvat déle než obvykle.

Praní bavlny - teplota

Při praní bavlněných tkanin má význam nejen metoda praní a druh použitého pracího prostředku, ale také teplota vody. V kolika stupních prát bavlnu? Hodně závisí na druhu materiálu a jeho barvě. Informace o doporučené teplotě určitě byla umístěna výrobcem na štítku bavlněného oblečení, např. bavlněné deky pro kojence AGBO je třeba prát při 30⁰C. Pokud máte co do činění s obtížnou skvrnou a obáváte se, že v tak nízké teplotě nezmizí, místo toho, abyste ji zvyšovali, vypraté znečištěné věci ještě jednou. V opačném případě barvy oblečení mohou ztratit na intenzitě. Často však lze barevné bavlněné oblečení prát dokonce při 60⁰C a bílé - až při 90⁰C! Teplota praní bavlny závisí také na jejím druhu. Pokud čepice, košile nebo deka sestávají z 100% bavlněné příze, obvykle je lze prát při vyšší teplotě než v případě bavlny s příměsí umělých vláken, např. polyesteru. V takovém případě není vhodné překročit teplotu 40⁰C.

Údržba bavlny - domácí způsoby pro zachování barvy

Obáváte se, že častým praním zblednou barvy bavlněného materiálu? Využijte domácí prostředky, aby tomu zabránili. Pro fixaci barvy stačí přidat do posledního pláchnutí trochu octa a v případě modrých věcí - soli. Pokud perte bílé bavlněné oblečení, použijte bělidlo, které zajistí sněhově bílý odstín. Významnou roli ale hraje kvalita tkaniny. Čím vyšší bude kvalita, tím větší trvanlivost můžeme očekávat. Bavlněné výrobky AGBO mají certifikát Oeko-Tex. Jsou bezpečné pro děti a velmi odolné proti poškození. Těší se velké oblibě mezi rodiči po celém světě a slouží dětem po dlouhou dobu.

Praní bavlny, sušení a žehlení

Aby tkanina neztratila svůj atraktivní vzhled, dodržujte pokyny výrobce nejen při praní, ale také při sušení a žehlení. Optimální metodou je sušení bavlněných tkanin na stoječe. Pokud však chcete využít bubnovou sušičku, použijte nízkou teplotu, aby nedošlo ke smrštění oděvu. Lepší je však toto zamezit. Bavlněnou tkaninu žehlete hned po vysušení, aby se vyhnuli problémům s odstraňováním případných záhybů. Nepřekračujte teplotu žehlení, která je uvedena na štítku produktu. V případě bavlněných dek AGBO je tato teplota 110⁰C.

IdoSell Trusted Reviews
4.85 / 5.00 406 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-02-22
Super...
2024-01-12
Krásné a slušivé
pixel